ترکیبات محصولات مراقبتی پوست خود را بشناسید


admin 28 تیر 1399 دقیقه مطالعه
ترکیبات محصولات مراقبتی پوست خود را بشناسید

مراقبت از پوست با توجه به نوع آن و البته انتظاری که از آن دارید، نیازمند موادی است که بتواند به طور خاص روی پوست اثر بگذارد و باعث بهبود شرایط آن، جلوگیری از خشکی، تنظیم چربی، از بین بردن تیرگی، جوان‌سازی و مبارزه با چین و چروک شود. در مورد روش‌های خانگی که از مواد طبیعی برای مراقبت از پوست استفاده می‌شود، استفاده هم‌زمان از این ترکیبات طبیعی چندان اهمیتی ندارد و به جز موارد خاص، همپوشانی‌شان مشکلی به وجود نمی‌آورد. ولی در مورد محصولات آرایشی و بهداشتی که با ترکیب مواد شیمیایی و در کارخانه و آزمایشگاه‌ها صورت می‌گیرد، این اهمیت جایگاه خود را پیدا می‌کند و باید بدانید چه محصولاتی را نباید به صورت هم‌زمان استفاده کنید و البته استفاده هم‌زمان چه ترکیباتی خاصیت درمانی آنها را نیز بیشتر می‌کند.

استفاده نکنید: رتینول و هیدروکسی اسید

چین و چروک چشم

رتینول ماده‌ای است که در اصطلاح آن را به نام معجزه ضد پیری و هیدروکسی اسید را به نام ضد چروک می‌شناسند که می‌تواند برای از بین بردن چروک به درمان پوست کمک کند. برای اینکه اهداف مشابه این دو ترکیب سریع‌تر انجام شود و بیشتر به  جایگزینی سلول‌های پوستی کمک کنند، نباید آنها را با هم ترکیب کرد. باید این نکته را نیز ذکر کرد که هر کدام از این ترکیبات دارای عوارض آزار دهنده‌ای هستند که در صورت ترکیب شدن شدیدتر می‌شوند. این مواد به صورت تنها برای پوست شما سنگین و سخت هستند و زمانی که آنها را با هم استفاده کنید، زیان بیشتری به پوست می‌رساند.

استفاده کنید: رتینول و هیالورونیک اسید

رتینول برای پوست

بسیاری از متخصصان زیبایی سعی دارند افراد را از مزایای بسیار رتینول آگاه کنند و آنها را به استفاده از آن تشویق کنند. رتینول در واقع نوعی ویتامین آ است که بهتر است عوارض جانبی گسترده و خشک کننده آن را هم بشناسید. رتینول باعث سوزش و تحریک پوست می‌شود، خصوصاً اگر استفاده از مرطوب‌کننده مناسب را در برنامه مراقبتی خود قرار ندهید، این عارضه می‌تواند تشدید پیدا کند. به همین دلیل است که از یک ماده آب‌رسان مانند هیالورونیک اسید هم باید استفاده کنید. رتینول برای سرعت بخشیدن به ترمیم و جایگزینی سلول‌ها، صاف شدن پوست و افزایش کلاژن شگفت‌انگیز است. هیالورونیک اسید هم به جذب آب در پوست کمک می‌کند و باعث درخشان و مرطوب شدن پوست می‌شود. با استفاده هم‌زمان از این دو ترکیب می‌توانید خشکی ایجاد شده را بر طرف کنید و در عین حال اجازه دهید رتینول به لایه بیرونی پوست نفوذ کند.

استفاده نکنید: بنزویل پر اکسید و رتینول

ضد چروک

چه پوست حساسی داشته باشید یا نه، یکی از مواد ترکیبی که نباید آن را با رتینول، همان معجزه ضد چروک استفاده کنید، پر اکسید بنزویل است، چرا که این ماده درمان آکنه خودش به اندازه کافی قوی محسوب می‌شود. زمانی که این دو ماده با هم ترکیب شوند، در اغلب مواد آنچه باقی می‌ماند پوست خشک، پوسته پوسته و لایه شده است. آیا این ظاهر پوست را می‌پسندید؟ بر اساس برخی از مطالعات گفته می‌شود بنزویل پر اکسید اثر رتینول را خنثی می‌کند پس ذر مورد خرید این محصولات گران‌قیمت باید دقت بیشتری به کار برد.

استفاده کنید: ویتامین ث و ویتامین ای

ویتامین ث

چند دلیل وجود دارد که نشان می‌دهد چرا این ویتامین‌های مبارز با سیستم ایمنی و تغذیه کننده برای جوان‌سازی پوست باید مورد استفاده قرار گیرند. ویتامین ث در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند و ویتامین ای باعث افزایش آب‌رسانی پوست می‌شود. فرولیک اسید (ویتامین ث) حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان است. به طور کلی باید گفت اسیدهای قدیمی مانند آلفا هیدروکسی اسید و بتا هیدروکسی اسید نیز ترکیب خوبی با هم ایجاد می‌کنند و برای از بین بردن لکه‌های غیرعادی، تیرگی و آکنه مفید هستند. زمانی که این دو ماده را با هم استفاده کنید، همه مزایای آنتی باکتریالی و ضد التهابی را دور هم جمع کرده‌اید!

استفاده نکنید: ویتامین ث و هیدروکسی اسید

ویتامین E

بسیاری از افراد سعی می‌کنند استفاده از ویتامین را در برنامه مراقبتی پوست خود قرار دهند. آیا استفاده از این ماده مفید می‌تواند مضر هم باشد؟ باید گفت زمانی که ویتامین ث و هیدروکسی اسید را با هم به کار ببرید، جواب متأسفانه بله است. ویتامین ث یک ماده شیمیایی است که به محیط اسیدی نیاز دارد تا ماندگار باشد و به راحتی به حالت غیر فعال در می‌آید. پیشنهاد می‌شود ویتامین ث را به طور هم‌زمان با رتینول، آلفا هیدروکسی اسید و بتا هیدروکسی اسید هم استفاده نکنید چرت که فرمولاسیون خاص آنها با یکدیگر سازگار نیستند.

استفاده کنید: همه آلفا هیدروکسی اسیدها

مراقبت از پوست

شاید به نظر غیرعادی برسد که می‌توان همه اسیدها را با هم ترکیب کرد و آیا بعد از آن پوست دچار آسیب نمی‌شود؟ غلظت‌های پایین از انواع آلفاهیدروکسی اسید و یا حتی بتا هیدروکسی اسید برای لایه‌برداری بیشتر می‌توانند با هم استفاده شوند. گلیکولیم اسید و لاکتیک اسید دو ترکیبی هستند که با دیگر اسیدهایی مانند سالیسیلیک اسید و مالیک اسید برای لایه‌برداری به کار می‌روند.

استفاده نکنید: رتین آ همراه با وکس و لایه‌برداری

لایه برداری پوست صورت

زمانی که لایه‌برداری، وکس و دیگر مراقبت‌های پوستی ماهانه خود را برای پوست صورتتان انجام داده‌اید، محصولات پوستی روز و شبتان متفاوت هستند. اگر هم‌زمان با لایه‌برداری یا وکس موهای زائد صورت از رتین آ و انواع ضعیف‌تر آن مانند رتینول استفاده کنید، پوست صورت دچار مشکل می‌شود. بسیاری از متخصصان پوست که لایه‌برداری را بر روی پوست بیماران خود انجام می‌دهند، قبل از هر اقدامی به آنها توصیه می‌کنند که یک روز قبل و دو روز بعد از لایه‌برداری و وکس که پوست صورت تحریک‌پذیر است، از رتین آ و رتینول استفاده نکنند. اگر بعد از وکس صورت از محصولات حاوی این مواد مصرف کنید، پوست آسیب می‌بیند و دچار شکاف و التهاب می‌گردد، خصوصاً اطراف چشم که پوست نازک‌تری دارند، این آسیب‌پذیری بیشتر است. لایه‌برداری با موادی مانند گلیکولیک نیز این عوارض را نشان می‌دهد.

استفاده کنید: بنزویل پر اکسید و سالیسیلیک اسید

درمان جوش

بنزویل پر اکسید برای درمان هر گونه آسیب پوستی و سالیسیلیک اسید برای تمیز کردن منافذ و بستن آنها و به طور کلی به عنوان لایه‌بردار کاربرد دارند. مصرف هم‌زمان این دو ترکیب باعث درمان و از بین بردن جوش صورت می‌شود. برای تمیز کردن پوست صورت از محصولی استفاده کنید که حاوی این دو ماده باشد.

استفاده نکنید: آنتی بیوتیک در معرض آفتاب

آنتی بیوتیک

ممکن است هرگز به این نکته فکر نکرده باشید که نور خورشید با تعداد زیادی از آنتی بیوتیک‌ها که شامل تتراسایکلین، مینوسایکلین، دوکسی سایکلین و باکتریم (سولفا) هستند، فعل و انفعالات ایجاد می‌کند. همچنین اگر آکوتان که یک نوع قوی از ویتامین آ است (رتین آ از آن مشتق می‌شود) را زمانی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرید، مصرف کنید می‌تواند عامل سوختگی و حساسیت‌های آفتاب شود. در حالی که کرم‌های ضد آفتاب می‌توانند تا حدودی از آسیب جلوگیری کنند، ولی گاهی این آسیب در زمان آفتاب شدید است، پس بهترین راهکار این است که مراقب باشید و در زیر آفتاب از این ترکیبات استفاده نکنید.

استفاده نکنید: محصولات مختلف ناهماهنگ

بهترین محصولات پوست

افراد می‌توانند با در نظر گرفتن عوارض و درمان هر محصول، تعدادی از آنها را به صورت هم‌زمان به کار ببرند. ولی به طور کلی عامل موفقیت این است که محصولاتی انتخاب شوند که مکانسیم متفاوتی دارند تا بتوانید به یک هدف واحد برسید. برای مثال مصرف یک آنتی بیوتیک موضعی برای کاهش التهاب و از بین بردن باکتری‌های عامل ایجاد جوش صورت، در کنار استفاده از محصول حاوی رتینوئید برای لایه‌برداری پوست و کاهش تعرق پوست ترکیب حیرت‌انگیزی است که می‌تواند به درمان ایمنی برای جوش کمک کند. زمانی که از رتینوئیدها و محصولات پایه اسیدی استفاده می‌کنید، استفاده از مرطوب‌کننده شب را فراموش نکنید تا پوستی صاف و سالم داشته باشید و احتمال تحریک پوست را نیز کاهش دهید.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است